Aktuálně | Slovo úvodem | O DigiDoupěti | DigiSeznam | FotoDoupátko | Partneři | Ke stažení | Kontakt


3D VIRTUÁLNÍ REALITA (VR)


V posledních letech zažívají masivní nárůst tzv. systémy virtuální reality (VR), které umožňují – prostřednictvím speciálních brýlí (tzv. headsetů) vstoupit do interaktivního třírozměrného světa. Ačkoli se virtuální realita využívá zejména pro zábavu (např. v rámci herního či filmového průmyslu), je aktivně využívána také např. ve zdravotnictví (3D modely orgánů, psychiatrie – odstraňování fóbií, simulování operací), v architektuře (vizualizace staveb, městských částí apod.), v armádě (nácvik rizikových situací, trénink) apod.

Jak již bylo řečeno, základem VR jsou speciální brýle, které jsou propojeny s počítačem či mobilním telefonem a které uživateli promítají stereoskopický obraz umožňující 3D zážitek. Zároveň je VR doplněna o senzory, které jednak sledují pozici a polohu hlavy (podle které korigují obraz v brýlích), na druhé straně umožňují interaktivně 3D svět ovládat (senzory do rukou).Google Cardboard, Google Daydream a jeho varianty

Nejjednodušší a také nejlepší variantou 3D VR představují tzv. Google Cardboard, což byly původně brýle vyrobené z kartonu (vybavené speciálními čočkami), do kterých se vsunul mobilní telefon, který simulovat 3D prostředí. Odpadla tak nutnost drahé investice do vybavení (nepotřebujete počítač a drahou VR brýle) a technologie se tak stala dostupná v podstatě všem. V tuto chvíli jsou na trhu stovky aplikací, které VR na bázi Google Cardboard podporují a řadu z nich lze také využít pro vzdělávací účely.

Pokročilé headsety (OCULUS RIFT, HTC VIVE, PLAYSTATION VR)
3D VR

Rozšířená realita

3D tisk

Robotika (toys)

Robotika (arms)

Laserové technologie

Internet věcí (IoT)

Drony

Další technologie